Posjete Tunelu spasa i Zemaljskom muzeju

Učenici III-1 sa učiteljicom Sanelom Alajbegović, u petak 24.3.2023. su posjetili sarajevski Tunel spasa, koji je napravljen tokom  opsade Sarajeva  1993.

Tunel je napravljen ispod  aerodromske  piste i povezivao je dvije teritorije koje su bile pod
kontrolom  Armije Republike Bosne i Hercegovine  ( Dobrinja  i  Butmir ), pa se tako i tunel zvao
“Tunel D-B”. Tunel je dužine 785,5 m, širine oko 1 m i visine oko 1,5 m, iako je na nekim
dijelovima visina i do 1,8 m.

Ova posjeta predstavlja jedan vid upoznavnja užeg zavičaja i dešavanjima iz prošlosti vezanih za
mjesto u kojem učenici i učenice žive. Ovakvo poučavanje je neophodno i njegov značaj je učenje
putem kojeg se razvijaju rodoljublje i suosjećanje sa najmilijim i njihovim načinom života u
prošlosto, s posebnim osvrtoma na ratna dešavanja.

31.3.2023. učenici III-1 i III-2 su, također, posjetili i Zemaljski muzej u Sarajevu.

Zemaljski muzej osnovan je 1888. godine, Zemaljski muzej je najstarija moderna kulturna i naučna ustanova zapadnog tipa u zemlji. Prva ideja o osnivanju muzeja seže još u polovinu 19. stoljeća, dok je prostor Bosne i Hercegovine – kao Bosanski pašaluk – pripadao Osmanskom carstvu. Ipak, ideja je realizovana gotovo četiri decenije kasnije dolaskom nove vlasti. Austro-Ugarska je okupirala Bosanski pašaluk 1878. godine, donijevši nove političke i društvene ciljeve, običaje i vrijednosti. Oni su uključivali i
promociju nauke kroz istraživanje, akademski i institucionalni razvoj.

Ova posjeta predstavlja jedan vid osnovne pojmovne veze o užem i širem zavičaju, gdje će, učenici
moći naučiti da posjećuju kulturne ustanove, cijene iste i čuvaju. Ovakvo poučavanje je neophodno
i njegov značaj je učenje putem kojeg se razvijaju interkulturalnost i ineterdisciplinarnost. Učenje
kroz posjetu kulturnoj ustanovi, kakva je muzej je imperativ vremena ranog učenja, od bližeg ka
daljem, od poznatog ka nepoznatom i u mlađem uzrastu zauzima posebno mjesto u Nastavnom
planu i programu.

Upozorenje na opasnost od mina

U petak, 24.03.2023. EUFOR Lot Tim je u saradnji sa OS BiH realizovao predavanje za učenike VI razreda na temu „ Upozorenje na opasnost od mina“. Učenici su imali priliku saznati nešto više o situaciji u našoj zemlji kada su u pitanju minska polja, aktivnostima na deminiranju kao i o vrstama mina.

Već dugi niz godina škola ostvaruje odličnu saradnju sa EUFOR Lot Timom u BiH i mi im se želimo ovim putem zahvaliti na nesebičnoj podršci koju pružaju učenicima i nastavnom osoblju.

Škola plivanja za IV razred

Za učenike IV razreda naše škole je i ove školske godine realizovana „Škola plivanja“. Cilj ovog projekta je edukacija učenika osnovnim plivačkim vještinama i usavršavanje pravilnog izvođenja plivačkih tehnika.

 “Škola plivanja” je uspješno završena u petak 24.3.2023. Disciplina i ponašanje učenika bili su za svaku pohvalu. Svi učenici su u skladu sa svojim mogućnostima savladali osnovne tehnike i vještine plivanja.

SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM – 21. MART

Svake godine 21. marta obilježava se Svjetski dan osoba sa Downovim sindromom. Datum 21. mart simbolizira 3 reprodukcije 21. hromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Downovim sindromom.

Simbol Dana sindroma Down su rasparene čarape, jer osobe sa Downovim sindromom ne mogu upariti čarape. Obilježavanjem ovog Dana želimo potaknuti ljude za veće poštivanje osoba sa Downovim sindromom i njihovih prava. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.

Učenici III-2 sa svojom učiteljicom Nadžijom Jelešković, kroz svakodnevne aktivnosti, a uz puno ljubavi i razumijevanja, nas podsjećaju na važnost obilježavanja Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom, kao i sve vrijednosti koje taj dan simboliše i promoviše.

Škola planinarenja za učenike VII razreda – Igman, Trebević, Bjelašnica

Prvi pohod na Igman

I ove školske godine organizuje se škola planinarenja za učenike VII razreda, u sklopu NPP za predmet Tjelesni i zdravstveni odgoj, a u organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje, te Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo.

Cilj škole planinarenja jeste stjecanje znanja i vještina potrebnih za siguran boravak, odmor i rekreaciju u planinama, kao i druženje i boravak učenika na čistom zraku.

Praktična nastava škole planinarenja će se izvesti tokom tri pohoda na Igman, Bjelašnicu i Trebević.

Naši učenici su 16.3.2023. imali uspješan prvi pohod na Igman u pratnji planinarskog vodiča, nastavnika Senada Šehovića i nastavnice Selme Bećirović.

Drugi pohod na Trebević

Nakon realizacije prvog izleta Škole planinarstva na planini Igman, u četvrtak, 27.04.2023. godine, realizovan je i drugi izlet  Škole planinarstva na Trebević. Učenici su autobusima došli na početno odredište Ravne ili Prvi šumar. Sa ove lokacije učenici su  otišli na odredišta  Dobre vode, Izvor tri budalaša, Planinarski dom „Trebević“, planinarski dom „ Napredak“, Bob stazu i Vidikovac.  Učenici su išli u pratnji nastavnika  Senada Šehovića, Dine Prljače, te nastavnica Jasminke Lizde i Amele Orman. Podršku u realiziranju ovog  projekta pružili su Planinarski savez FBiH, Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo i JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS.

Treći pohod na Bjelašnicu

Treći planinarski pohod Škole planinarenja za učenike sedmog razreda je realizovan u utorak 23.05.2023.godine na planini Bjelašnica. Pravac kretanja ovog planinarskog pohoda je bio: Babin do – Kuća spasa – Lisičja glava. Lisičja glava je jedan od tri vrha istočnog dijela planine Bjelašnica, visok 1678 metara. U neposrednoj blizini su vrhovi Javorak 1693 metara i Šiljak 1689 metara. Sa pomenutih vrhova pruža se odličan pogled na Babin do, planinu Igman, Trebević, Jahorinu, Sarajevsku kotlinu, Općinu Trnovo, Treskavicu, Visočicu i najviši vrh Bjelašnice Opservatoriju. Staza za kretanje nije bila teška, uredno je obilježena i markirana. Visinska razlika je oko 400 metara. 

Učenici su išli u pratnji nastavnika  Senada Šehovića, Dine Prljače, te nastavnice Jasminke Lizde. Podršku u realiziranju ovog  projekta pružili su Planinarski savez FBiH, Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo i JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS .

Općinsko takmičenje iz geografije u Osmoj osnovnoj školi

Općinsko takmičenje učenika osnovnih škola s područja općine Ilidža iz nastavnog predmeta Geografija održano je 15. marta 2023. godine.

Domaćin ovom takmičenju ilidžanskih osnovaca bila je Osma osnovna škola “Amer Ćenanović”, a na njemu je učestvovalo 36 učenika devetih razreda svih 12 osnovnih škola s područja Ilidža.

U organizaciji svih školskih događanja, veliki doprinos daju učenici koji pohađaju odgovarajuće sekcije, pa tako i ovaj put nije izostala podrška učenika geografske sekcije. Kao znak zahvalnosti i u želji da učenici steknu osjećaj da se njihov trud i rad cijeni, upriličen je prijem kod direktorice škole Edise Radončić.

Priprema djece za polazak u školu

Polazak u školu je, za većinu djece i roditelja, važan trenutak. Za neke roditelje to je izuzetno stresno razdoblje, a djeca ga percipiraju kao razdoblje promjena. Opravdano se pitamo kako smanjiti anksioznost i stres, odnosno kako pripreme za polazak u školu učiniti što ugodnijim iskustvom za roditelje i dijete.

Na linku u prilogu možete pročitati neke od savjeta kako pripremiti dijete za polazak u školu:

Uspješno realizovana škola skijanja

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i u ovoj školskoj godini omogućilo je realizaciju Škole skijanja za učenike šestih razreda svih javnih osnovnih škola sa područja Kantona Sarajevo.

Učenici su i ove godine, uz pomoć nastavnika Senada Šehovića, uspješno savladali osnovne tehnike skijanja. Pored uživanja u čistom svježem zraku i snijegu, ni zabave nije nedostajalo.

Čestitke nastavniku Senadu, kao i svim učenicima šestih razreda na uspješno realizovanoj ovogodišnjoj školi skijanja.

Obilježili smo „Dan ružičastih majica“

Naša škola je  bila jedna od mnogih, kako u BiH, tako i širom svijeta, koja je obilježila Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Učenici i nastavnici, u saradnji sa drugim institucijama,  tokom mjeseca februara realizirali su niz aktivnosti koje su prethodile ovom danu.
Realizirane aktivnosti su imale za cilj ukazati na važnost prevencije svakog oblika nasilja nad i među djecom ((radionice, predavanja, vršnjačka edukacija, časovi OZ posvećeni ovoj temi)

Svake godine zadnje srijede u mjesecu februaru  obilježava se Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, kojim se simbolično želi skrenuti pažnja na borbu protiv vršnjačkog nasilja.

Priča je započela u Kanadi 2007. godine kada je jedan učenik došao u školu u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke zbog čega su ga ostali učenici maltretirali i ponižavali.

U znak podrške tom dječaku, dvojica učenika su nakon toga također obukli  ružičastu majicu, nakon njih cijeli razred, a sada i cijeli svijet.

Na taj način ružičasta majica je postala simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Uvijek možeš ti nešto učiniti!

Uvijek možeš ti nešto učiniti,
kad se nađeš u neprilici,
Možeš ići šetati,možeš
sjesti s nekim pričati,
ti možeš, možeš to učiniti

I u školi i u obitelji,
kad osjetiš da su te povrijedili
ne počinji ti sa ljutim pretnjama,
već načini neki drugi plan.

Uvijek možeš ti nešto učiniti,
teško je al treba probati,
Svi u tebe gledaju i kompromis čekaju,
I možeš, možeš to učiniti.

Nemoj koristiti svoje pesnice,
možda su to samo sitnice.
Možda možeš sve to izokrenuti
ostavi si vremena za to!
Uvijek možeš ti nešto učiniti

Želimo slikom prenijeti   samo  djelić realiziranih aktivnosti.

    • Razgovaraj o problemu! Započinjanje razgovora nije znak slabosti nego snage
      • Napadaj problem a ne osobu!
        Slušaj otvorenog uma!
      • Poštuj tuđa osjećanja!
      • Preuzmi odgovornost za svoje postupke! Ne krivi druge.
      • Ne moramo svi da budemo isti!
        Ne moramo svi da se ponašamo isto!
        Ne moramo svi da govorimo na isti način!
        Ne moramo svi da se oblačimo isto!
      • Naše nas razlike čine zanimljivim i jedinstvenim!
      • Dopada mi se to što su ljudi različiti!
      • Dajmo sve od sebe da mirno rješavamo probleme!
      • Ponašamo se prema drugima onako kako bismo voljeli da se drugi ponašaju prema nama!
      • Poštujemo različite načine ponašanja i razmišnja – čak i kad se ne slažemo s njima!
      • Ne toleriši nasilje!
      • Nije lijepo ni pristojno izrugivati tuđe mišljenje i postupke
      • Prema drugima (drugu, drugarici, nastavniku) trebamo se ophoditi sa poštovanjem i ljubaznošću
      • U svakodnevnoj komunikaciji ne koristiti ružne i pogrdne riječi (psovke, vrijeđanje, ismijavanje…)
      • Ne dozvoli da drugi zbog tebe budu tužni i neraspoloženi. Uljepšaj nekom dan, izmami osmijeh
      • Nastupi miroljubivo-ne napadaj odmah i ne budi ratoboran. Svoje nezadovoljstvo i ljutnju možeš iskazati na bezbroj načina a ne napadom
      • Za problem uvijek treba tražiti rješenje; ako ne znaš i ne možeš sam, posavjetuj se sa starijom osobom ili nekim u koga imaš povjerenje
      • Kad god si u prilici, pomozi drugu/drugarici ako mu je pomoć potrebna
      • Nije lijepo ni pristojno izrugivati tuđe mišljenje i postupke
      • U razrednoj komunikaciji promoviši atmosferu lijepog raspoloženja i zdravog okruženja
      • Nauči slušati druge-nemoj samo govoriti.
      • Reaguj ako vidiš da se neko prema drugome nepravedno ili ružno ponaša
      • Ljubav, drugarstvo, lijepa riječ – neka to bude naša svakodnevnica. Širimo dobru energiju.