Upozorenje na opasnost od mina

U petak, 24.03.2023. EUFOR Lot Tim je u saradnji sa OS BiH realizovao predavanje za učenike VI razreda na temu „ Upozorenje na opasnost od mina“. Učenici su imali priliku saznati nešto više o situaciji u našoj zemlji kada su u pitanju minska polja, aktivnostima na deminiranju kao i o vrstama mina.

Već dugi niz godina škola ostvaruje odličnu saradnju sa EUFOR Lot Timom u BiH i mi im se želimo ovim putem zahvaliti na nesebičnoj podršci koju pružaju učenicima i nastavnom osoblju.

Škola plivanja za IV razred

Za učenike IV razreda naše škole je i ove školske godine realizovana „Škola plivanja“. Cilj ovog projekta je edukacija učenika osnovnim plivačkim vještinama i usavršavanje pravilnog izvođenja plivačkih tehnika.

“Škola plivanja” je uspješno završena u petak 24.3.2023. Disciplina i ponašanje učenika bili su za svaku pohvalu. Svi učenici su u skladu sa svojim mogućnostima savladali osnovne tehnike i vještine plivanja.

SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM – 21. MART

Svake godine 21. marta obilježava se Svjetski dan osoba sa Downovim sindromom. Datum 21. mart simbolizira 3 reprodukcije 21. hromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Downovim sindromom.

Simbol Dana sindroma Down su rasparene čarape, jer osobe sa Downovim sindromom ne mogu upariti čarape. Obilježavanjem ovog Dana želimo potaknuti ljude za veće poštivanje osoba sa Downovim sindromom i njihovih prava. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.

Učenici III-2 sa svojom učiteljicom Nadžijom Jelešković, kroz svakodnevne aktivnosti, a uz puno ljubavi i razumijevanja, nas podsjećaju na važnost obilježavanja Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom, kao i sve vrijednosti koje taj dan simboliše i promoviše.

Škola planinarenja za učenike VII razreda – Igman, Trebević, Bjelašnica

Prvi pohod na Igman

I ove školske godine organizuje se škola planinarenja za učenike VII razreda, u sklopu NPP za predmet Tjelesni i zdravstveni odgoj, a u organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje, te Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo.

Cilj škole planinarenja jeste stjecanje znanja i vještina potrebnih za siguran boravak, odmor i rekreaciju u planinama, kao i druženje i boravak učenika na čistom zraku.

Praktična nastava škole planinarenja će se izvesti tokom tri pohoda na Igman, Bjelašnicu i Trebević.

Naši učenici su 16.3.2023. imali uspješan prvi pohod na Igman u pratnji planinarskog vodiča, nastavnika Senada Šehovića i nastavnice Selme Bećirović.

Drugi pohod na Trebević

Nakon realizacije prvog izleta Škole planinarstva na planini Igman, u četvrtak, 27.04.2023. godine, realizovan je i drugi izlet  Škole planinarstva na Trebević. Učenici su autobusima došli na početno odredište Ravne ili Prvi šumar. Sa ove lokacije učenici su  otišli na odredišta  Dobre vode, Izvor tri budalaša, Planinarski dom „Trebević“, planinarski dom „ Napredak“, Bob stazu i Vidikovac.  Učenici su išli u pratnji nastavnika  Senada Šehovića, Dine Prljače, te nastavnica Jasminke Lizde i Amele Orman. Podršku u realiziranju ovog  projekta pružili su Planinarski savez FBiH, Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo i JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS.

Treći pohod na Bjelašnicu

Treći planinarski pohod Škole planinarenja za učenike sedmog razreda je realizovan u utorak 23.05.2023.godine na planini Bjelašnica. Pravac kretanja ovog planinarskog pohoda je bio: Babin do – Kuća spasa – Lisičja glava. Lisičja glava je jedan od tri vrha istočnog dijela planine Bjelašnica, visok 1678 metara. U neposrednoj blizini su vrhovi Javorak 1693 metara i Šiljak 1689 metara. Sa pomenutih vrhova pruža se odličan pogled na Babin do, planinu Igman, Trebević, Jahorinu, Sarajevsku kotlinu, Općinu Trnovo, Treskavicu, Visočicu i najviši vrh Bjelašnice Opservatoriju. Staza za kretanje nije bila teška, uredno je obilježena i markirana. Visinska razlika je oko 400 metara.

Učenici su išli u pratnji nastavnika  Senada Šehovića, Dine Prljače, te nastavnice Jasminke Lizde. Podršku u realiziranju ovog  projekta pružili su Planinarski savez FBiH, Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo i JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS .