Obilježili smo „Dan ružičastih majica“

Naša škola je  bila jedna od mnogih, kako u BiH, tako i širom svijeta, koja je obilježila Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Učenici i nastavnici, u saradnji sa drugim institucijama,  tokom mjeseca februara realizirali su niz aktivnosti koje su prethodile ovom danu.
Realizirane aktivnosti su imale za cilj ukazati na važnost prevencije svakog oblika nasilja nad i među djecom ((radionice, predavanja, vršnjačka edukacija, časovi OZ posvećeni ovoj temi)

Svake godine zadnje srijede u mjesecu februaru  obilježava se Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, kojim se simbolično želi skrenuti pažnja na borbu protiv vršnjačkog nasilja.

Priča je započela u Kanadi 2007. godine kada je jedan učenik došao u školu u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke zbog čega su ga ostali učenici maltretirali i ponižavali.

U znak podrške tom dječaku, dvojica učenika su nakon toga također obukli  ružičastu majicu, nakon njih cijeli razred, a sada i cijeli svijet.

Na taj način ružičasta majica je postala simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Uvijek možeš ti nešto učiniti!

Uvijek možeš ti nešto učiniti,
kad se nađeš u neprilici,
Možeš ići šetati,možeš
sjesti s nekim pričati,
ti možeš, možeš to učiniti

I u školi i u obitelji,
kad osjetiš da su te povrijedili
ne počinji ti sa ljutim pretnjama,
već načini neki drugi plan.

Uvijek možeš ti nešto učiniti,
teško je al treba probati,
Svi u tebe gledaju i kompromis čekaju,
I možeš, možeš to učiniti.

Nemoj koristiti svoje pesnice,
možda su to samo sitnice.
Možda možeš sve to izokrenuti
ostavi si vremena za to!
Uvijek možeš ti nešto učiniti

Želimo slikom prenijeti   samo  djelić realiziranih aktivnosti.

• Razgovaraj o problemu! Započinjanje razgovora nije znak slabosti nego snage
      • Napadaj problem a ne osobu!
        Slušaj otvorenog uma!
      • Poštuj tuđa osjećanja!
      • Preuzmi odgovornost za svoje postupke! Ne krivi druge.
      • Ne moramo svi da budemo isti!
        Ne moramo svi da se ponašamo isto!
        Ne moramo svi da govorimo na isti način!
        Ne moramo svi da se oblačimo isto!
      • Naše nas razlike čine zanimljivim i jedinstvenim!
      • Dopada mi se to što su ljudi različiti!
      • Dajmo sve od sebe da mirno rješavamo probleme!
      • Ponašamo se prema drugima onako kako bismo voljeli da se drugi ponašaju prema nama!
      • Poštujemo različite načine ponašanja i razmišnja – čak i kad se ne slažemo s njima!
      • Ne toleriši nasilje!
      • Nije lijepo ni pristojno izrugivati tuđe mišljenje i postupke
      • Prema drugima (drugu, drugarici, nastavniku) trebamo se ophoditi sa poštovanjem i ljubaznošću
      • U svakodnevnoj komunikaciji ne koristiti ružne i pogrdne riječi (psovke, vrijeđanje, ismijavanje…)
      • Ne dozvoli da drugi zbog tebe budu tužni i neraspoloženi. Uljepšaj nekom dan, izmami osmijeh
      • Nastupi miroljubivo-ne napadaj odmah i ne budi ratoboran. Svoje nezadovoljstvo i ljutnju možeš iskazati na bezbroj načina a ne napadom
      • Za problem uvijek treba tražiti rješenje; ako ne znaš i ne možeš sam, posavjetuj se sa starijom osobom ili nekim u koga imaš povjerenje
      • Kad god si u prilici, pomozi drugu/drugarici ako mu je pomoć potrebna
      • Nije lijepo ni pristojno izrugivati tuđe mišljenje i postupke
      • U razrednoj komunikaciji promoviši atmosferu lijepog raspoloženja i zdravog okruženja
      • Nauči slušati druge-nemoj samo govoriti.
      • Reaguj ako vidiš da se neko prema drugome nepravedno ili ružno ponaša
      • Ljubav, drugarstvo, lijepa riječ – neka to bude naša svakodnevnica. Širimo dobru energiju.