Posjeta Tunelu spasa

Učenici III-2, IV-1 i IV-2, u pratnji svojih učiteljica su posjetili Tunel spasa.

Tunel spasa je naziv za sarajevski ratni tunel koji je napravljen tokom opsade Sarajeva 1993. godine. Tunel je napravljen ispod aerodromske piste i povezivao je dvije teritorije koje su bile pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine (Dobrinja i Butmir), pa se tako i tunel zvao “Tunel D-B”. Tunel je bio najstrožija tajna Sarajeva jer su kroz tunel u Sarajevo stizali hrana, oružje, itd.

Posjeta plantaži voća „Baš bašča“

U četvrtak, 20.10.2022. godine, na Dan jabuke, realizovana  je posjeta Plantaži voća „Baš bašča“ u naselju Banjevac kod Breze. Posjeta je realizovana za učenike III-1 odjeljenja.

Ovom prilikom učenici su naučili šta se radi u voćnjaku u ovo doba godine, kako se njeguju voćke, kako se beru voćke da se ne oštete i da bi davale plod i sljedeće godine. U voćnjaku su ponovili sve što znaju o životnim zajednicama (ponovljene su lekcije koje su prethodno obrađivane).. Učenici su opisivali, mjerili razamak između sadnica, zaključke izvodili… Nakon toga brali su jabuke pridržavajući se uputa koje su naučili.

Bio je to divan dan proveden u prirodi.

Posjeta Malak farmi

Učenici sedmih razreda su, u sklopu terenske nastave, u pratnji svojih razrednica, posjetili Malak farmu u četvrtak 20.10.2022.

28.10.2022. Malak farmu su posjetili i učenici II-1, II-2 i III-1 u pratnji svojih učiteljica.

Malak Farma se nalazi u ambijentu iskonske prirode, nadomak sela Brežani kod Kaknja, na 45 minuta udaljenosti od Sarajeva.

Malak Farma se prostire na 200 dunuma kvalitetnog zemljišta i šume, te objedinjuje turističku ponudu seoskog turizma sa odličnim smještajnim kapacitetima, i organsku poljoprivredu i stočarstvo.

Neki od ciljeva koje smo ostavrili ovom posjetom su: učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti , upoznavanje učenika s prirodnom i kulturnom baštinom , upoznavanje s ljudima koji žive u određenome okruženju, učenje o utjecajima na okolinu i itd.