OKTOBAR- mjesec knjige

Učenici drugog razreda zajedno sa svojom učiteljicom Anelom Kamerić posjetili su biblioteku. Naučili smo pravila biblioteke. Čitali smo ,, Medin rođendan” koju učenici ovaj mjesec imaju za lektiru. Razgovarali smo o značaju čitanja.

Svjetski dan jabuka

20.10.2023.

“Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van!” najpoznatija je narodna poslovica koja govori o jabuci kao kraljici voća. Upravo se na današnji dan obilježava Svjetski dan jabuka. Sve je započelo još 1990. godine u Londonu s ciljem promicanja zdravstvenih kvaliteta jabuke i mnogobrojnih njezinih sorti. Jabuka je predstavljena kao simbol fizičke, kulturne i genetske raznolikosti koju je neophodno očuvati, a s vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i drugdje u svijetu prihvatile brojne škole, restorani, organizacije ističući  važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Da je ova voćka, bila ona slatka ili kisela, zelena, žuta ili crvena, bogata vitaminima i kalcijem danas su naučili naši učenici. Znaju oni nakon današnjeg dana da je jabuka voće koje u sebi sadrži i do 90% vode pa da zbog toga odlično osvježava i gasi žeđ. Svi oni danas su mogli jesti svježe jabuke, ali su i probali samo neke od namjernica kojima je glavni sastojak upravo jabuka.

Danas su prvačići jeli kolače koje su nam pripremili učenici ekološke sekcije, pili su jabučni sok, jeli svježe jabuke . O jabuci su naši učenici danas pjevali, crtali je, a oni najmanji su imali grafomotoričke vježbe baš vezane za ovu kraljicu voća.

Ekološka sekcija