Prevencije maloljetničke delikvencije

U našoj školi već nekoliko godina unazad  kroz Program prevencije maloljetničke delikvencije realiziraju se radionice za učenike od  II do IX razreda. Radionice su po temi i sadržaju raznovrsne i prilagođene uzrasnoj skupini i u konačnici sve imaju zajednički cilj – razvijati emocionalne i socijalne vještine koje će kasnije odrediti i utjecati na veći dio njihovih reakcija u svakodnevnoj komunikaciji. Cilj je osvijestiti odgovornost za doprinos razvoju razredne zajednice, njegovati prijateljstvo i poštovanje među učenicima, razvijati empatiju, toleranciju, pomoć i razumijevanje drugih, upoznati i prihvatiti različitosti, jačati grupnu dinamiku i povezanost.

Radionice se realiziraju kroz model vršnjačke edukacije te se kroz zanimljiv, opušten i interaktivan pristup razgovara o raznim temama iz života, sa fokusom na prevenciju bilo kojeg oblika nasilja.

Realizatori su članovi Vijeća učenika uz pomoć i podršku školske pedagoško-psihološke službe. Od početka ove školske godine realizirane su tri radionice sa učenicima II, III i V razreda. U planu je da ova aktivnost bude nastavljena tokom školske godine kako bi što veći broj učenika bio obuhvaćen ovim oblikom odgojnog rada.

1. Drugi razred, 13. 10. 2022. Radionica „Bilo mi je smiješno“

2. Peti razred, 20. 10. 2022. „Zapažamo, osjećamo, izražavamo“

3. Treći razred, 27. 10. 2022. Radionica: „Crno janje“

4. Šesti razred, 03.11.2022. Radionica: „ Pomozi mi da riješim problem“