Posjeta učenika izložbi “Istočno od Zapada, zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština Safvet-bega Bašagića”

Danas su učenici IX razreda naše škole posjetili izložbu: “Istočno od Zapada, zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština dr. Safvet-bega Bašagića”, postavljenoj u Brusa bezistanu (Muzej Sarajeva).Izložba, organizovana u saradnji sa Ambasadom Slovačke Republike u BiH, Univerzitetskom bibliotekom u Bratislavi i Muzejom Sarajeva, ima poseban značaj, jer Bašagićeva rukopisna ostavština, pohranjena u Bratislavi 1924. godine, od 1997. godine nosi status UNESCO-ve svjetske dokumentarne baštine “Pamćenje svijeta”. Povod su 100. godišnjica osnivanja Bašagićeve zbirke i 90. godišnjica njegove smrti, kao i Dani slovačke kulture u BiH.Ova jedinstvena prilika za učenike doprinosi razvoju kulturne svijesti i jačanju veze između obrazovanja i kulturnog naslijeđa.