Najbolji literarni radovi na temu ” Domovino u srcu te nosim”.

Pored upriličene svečane priredbe, naši učenici od I do VI razreda dali su svoj doprinos u obilježavanju Dana nezavisnosti odazivom na konkurs za odabir najboljih likovnih i literarnih radova na temu ” Domovino u srcu te nosim”.

Šarolikost ljepote likovnog izražaja našla je svoju ulogu, ukrasa naših holova i učionica, dok je iz svakog razreda odabran po jedan likovni rad, koji jenagrađen diplomom.

Najbolji literarni radovi učenika červrtog razreda: Amar Trako IV-1 i Amar Dedović IV-2.

Učenicima je danas direktorica škole čestitala i uručila diplome😇✨️🎊🎉

Priredba povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Danas, 27.2.2025., u našoj školi održana je svečana priredba povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Učenici su nas oduševili pjesmom, plesom, recitacijama, dramom i edukativnim filmom o značaju ovog praznika. Atmosfera je bila ispunjena predivnim emocijama i ponosom, a tople riječi dobrodošlice uputila je direktorica škole, Edisa Radončić. Hvala svima koji su prisustvovali i svojim učešćem uveličali ovu posebnu svečanost!

Živjela nezavisna Bosna i Hercegovina!

Obilježavanje prevencije vršnjačkog nasilja i obilježavanje Dana ružičastih majica.

Tokom mjeseca februara, 2025.godine u našoj školi „Amer Ćenanović“, realizirane su aktivnosti sa učenicima svih uzrasta usmjerene na podizanje svijesti o posljedicama nasilničkog ponašanja.
Program prevencije vršnjačkog nasilja u školama ima za cilj da smanji stopu nasilja među djecom, tako što će smanjiti nivo tolerancije na nasilje i inicirati saradnju među učenicima.
Provedene su razne aktivnosti na časovima odjeljenske zajednice od I-IX razreda naše škole, održane su edukativne radionice, kreiranje panoa i video materijala, postera kroz razne poruke u kojima je učestvovao veliki broj učenika sa svojim učiteljicama i razrednicima i stručnom službom škole. U toku radionice učenici su prepoznavali i naučili razne vrste nasilja i naučili kako da se ponašaju u izazovnim situacijama kroz primjere i igre uloga. Također su učenici sedmih razreda imali priliku da odgledaju i edukativni film pod naslovom „Preobražaj“ u kojemu su učenici prepoznali glavne poruke filma i glumaca. Film su pripremile logopedica Amela Mujkić, pedagog i psiholog. Učenici devetih razreda su organizovali debatu povodom Dana ružičastih majica.
Ovom prilikom zahvaljujemo se socijalnoj radnici CMZ Ilidža Lejli koja je realizirala temu
Vršnjačko nasilje u petim i šestim razredima koja je bila izuzetno poučna i korisna za učenike.


Dan ružičastih majica, poznatiji kao „Pink Shirt Day“, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se u svijetu zadnje srijede u mjesecu februaru tj. ove godine se obilježava 26. februara. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegove školske kolege, postale su tako prepoznatljiv simbol inicijative, a kasnije, i međunarodno prepoznate borbe protiv sve prisutnijeg nasilja među vršnjacima. U znak podrške dječaku dvojica njegovih prijatelja koji su pohađali istu školu su i sami odlučili odjenuti ružičaste majice te na to motivirati i druge učenike kako bi pružili podršku i pokazali dječaku da nije sam. I naši učenici uče na primjerima iz prošlosti, također šalju poruke solidarnosti i tolerancije svojim drugarima za mir i prijateljstvo u svom okruženju pa i svijetu. Osim nošenja i crtanja ružičastih majica koje su postale simbol podrške u borbi protiv vršnjačkog nasilja učenici su na kreativan način predstavili svoje radove. Također na kraju svake radionice učenici su pisali poticajne poruke koje su prezentirali ili su lijepili na pano odnosno majicu i na taj način izražavali svoju kreativnost, a koje su potom predstavljene u holu škole kako bi mogli svi vidjeti i pročitati. Također sve je dokumentovano kroz fotografije.


Učenici sekcije đački radio pročitali su prigodan tekst preko razglasa u vezi obilježavanja ružičastih majica i kako spiječiti nasilje među vršnjacima.

Svjesni smo da je važno razgovarati sa učenicima o svim oblicima nasilja i negativnog ponašanja prema drugima. Cilj nam je da se svi naši učenici osjećaju sigurno u školi i da naša škola bude okruženje u kojem će se svaki pojedinac osjećati prihvaćeno i voljeno.

Stručna služba škole

Dan ružičastih majica – STOP NASILJU! 🎀

Učenici IX razreda naše škole organizirali su debatu povodom Dana ružičastih majica s ciljem podizanja svijesti o vršnjačkom nasilju i njegovoj prevenciji. 🏫💬
🔹 Debata je održana u tri kruga:
✅ “Učenici koji svjedoče vršnjačkom nasilju u školi trebaju biti kažnjeni ukoliko isto ne prijave.”
✅ “Društvene mreže povećavaju stopu vršnjačkog nasilja.”
✅ U finalnom krugu su se suočile pobjedničke ekipe, debatirajući na temu: “Video igrice i nasilje u medijima promovišu vršnjačko nasilje.”
🏆 Pobjedu je odnijela ekipa u sastavu: Džana Lokvančić, Rejhana Jordamović i Amina Cucak.

Posebno hvala moderatorima, nastavnici Ameli Orman, nastavnici Elmi Hukara i učeniku Alemu Suljević, koji su osigurali da debata ostvari sve ishode, kao i svim ostalim učenicima koji su svojim trudom doprinijeli organizaciji – od uređenja prostora do izrade prezentacija, čestitki i zahvalnica. 🎀👏
Komisiju su činile pedagogica Džana Jašarević, učiteljica Sabina Vuk, te nastavnice Emina Zjajo i Nerma Mršo.
Publika je uživala, naučila mnogo o štetnosti nasilja i načinima njegove prevencije. Svi se slažemo da ovaj događaj treba postati tradicija u obilježavanju Dana ružičastih majica!

Hvala vrijednim debatnim ekipama, moderatorima, razrednicama, članovima žirija i publici na realizaciji ovog edukativnog događaja!

💖✋ STOP NASILJU!

Specifični oblici nastave iz muzičke kulture

Učenici VIII razreda naše škole imali su priliku učestvovati u specifičnim oblicima nastave posjetom okruglom stolu pod nazivom „Sevdalinka – živa tradicija BiH i svijeta“. Događaj je održan 5. februara 2025. godine u Centru za kulturu i edukaciju „Safet Zajko“.

Pod stručnim vodstvom nastavnika muzičke kulture Adina Smajkana i bibliotekarke Adrijane Preljević-Višnjić, učenici su uživali u izvedbama mladih sevdalija i edukativnim predavanjima renomiranih stručnjaka: dr. Semira Hadžimusića, prof. Zijaha Bihorca, prof. Omera Talovića i prof. Gordane Topić. Ovaj događaj bio je prava prilika da učenici upoznaju bogatstvo naše kulturne baštine kroz sevdalinku.

Posebno smo ponosni što naši učenici kroz ovakve aktivnosti razvijaju ljubav prema tradiciji i umjetnosti.