Vršnjačka edukacija

U prostorijama naše škole je 08.i 09.12.2016.godine od 8,00 – 12,00 sati u sklopu Razvojnog plana škole realizovan  Projekat prevencije zloupotrebe psihoaktivnih supstanci a kroz izgradnju životnih vještina primjenjujući koncept vršnjačke edukacije jer je dokazano da vršnjaci imaju značajnu i primarnu ulogu u izgradnji mlade ličnosti.

Projekat realizira JU“ Terapijska zajednica Kampus“ uz podršku Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS i sastoji se od nekoliko faza:

-učenici VII i VIII razreda, koji su predloženi ispred OZ (16.učenika) prošli su dvodnevnu obuku koja se sastojala od realizacije radionica čiji je cilj izgradnja životnih vještina kako bi se prevenirala zloupotreba psihoaktivnih supstanci

-nakon prođene obuke planirano je da učenici u timovima realiziraju iste te radionice u odjeljenjima IV i VIII  razreda jednom mjesečno, a po potrebi i češće na časovima OZ

Na treningu koji su prezentovali edukatori „Terapijske zajednice Kampus“ učenici su obrađivali slijedeće teme: obrazovanje vršnjaka, pristupi prevencije ovisnosti, komunikacija, vršnjačko nasilje, vještine nošenja sa emocijamai stresom i sl.Učenici su realizacijom ovog projekta postali vršnjački edukatori naše škole.

tz2tz3