Radionice za roditelje “Škola roditeljstva”

Na radionici “Škole roditeljstva” koja je održana 09.2.2024. u našoj školi, razgovarali smo o odgojnim stilovima i tipovima roditelja koji postoje. Kroz zanimljive aktivnosti radionice, roditelji su mogli da preispitaju sebe koji stil koriste i koliko će im koristiti u buduće, te kako postupaju sa djecom u određenim situacijama. Ako način na koji odgajamo našu djecu uveliko podržava pravilan rast i razvoj, osigurat ćete svom djetetu kvalitetno i sretno djetinjstvo, ali i cijeli ostatak života. U svemu tome je jako bitno postaviti granice svom djetetu kako bi dijete tačno znalo što je ispravno ponašanje uz dobru komunikaciju. Roditelji granice trebaju postavljati u atmosferi ljubavi i prihvaćanja. Takođe, najpovoljniji roditeljski stil je autoritativni, koji kombinira visoku razinu podrške i topline u odnosu sa djetetom, jer na taj način dijete razvija svoju sigurnost, samopoštovanje, samokontrolu, odgovornost i disciplinu. Radionicu su vodile pedagog, psiholog i pripravnica magistar psihologije.