STEM u našoj školi

Nauka je naš svijet u kojem živimo i  koji nas okružuje. To je svijet u kojem tehnologija svakodnevno napreduje i pobuđuje ljudsku znatiželju. Uz znatiželju se pobuđuje i rad, istraživanje, stvaranje. Iz znateželje i rada nastaju nova dotignuća i ukoliko nismo u korak sa njima, teško ćemo se snaći u ovom svijetu. Upravo u navedenom se ogleda važnost ispravnog pristupa nastavnom procesu. Zahvaljujući STEM pristupu nastavnom procesu, djeca mogu da istražuju pojave oko sebe i shvate povezanost tih pojava. Istraživanjem im se daje mogućnost za razvijanje logičkog zaključivanja, radoznalosti, praktičnosti, te kritičkog razmišljanja.

Ovakav način poučavanja daje mogućnost da svi napreduju u procesu obrazovanja. Nastavnik ima inspiraciju da se stalno usavršava. Na ovakav način nastavnik se sprema za svako dijete u razredu, jer prilagođava nastavu svim učenicima u odjeljenju. U našoj školi se od početka 2018/2019. školske godine počeo uvoditi STEM pristup u nastavu. Nastava postaje zanimljivija, kreativnija i svrsishodnija.
Čast i zadovoljostvo nam je bilo ugostiti ministricu obrazovanja, nauku i mladih Kantona Sarajevo Zinetu Bogunić kao i predstavnike PPZ-a Aidu Rizvanović i Arnelu Trešnjo koje su prisustvovale jednom od STEM časova u trećem razredu. Čas je realizovala Sanela Alajbegović.