Posjeta Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari

Općina Ilidža je u ponedjeljak, 23.5.2022. godine organizovala  jednodnevnu posjeta Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari za učenike i nastavnike svih osnovnih škola sa područja Općine Ilidža. Cilj posjete je odavanja počasti  žrtvama genocida. U posjeti je učestvovalo preko 700 učenika i njihovih nastavnika. Ove godine, iz naše škole,  u posjetu Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari išli su učenici osmih razreda koji su bili u pratnji svojih razrednih starješina Omera Lavića i Alje Derviševića.

Učenici su dolaskom u Potočare obišli mezarje kako bi odali počast nevino ubijenim žrtvama genocida u julu 1995. godine. U prostoru Musale, centralnog dijela mezarja u Potočarima, održan je historijski čas. Nakon Musale učenici su obišli  nekadašnju tvornicu akumulatora (halu gdje su bili zarobljenici), Spomen-muzej žrtvama genocida, pogledali stalnu izložbenu postavku i video projekciju o genocidu u Srebrenici. Historijski čas kao i stručno vođenje kroz Memorijalni centra Srebrenica-Potočari radili su kustosi Memorijalnog centra.