Upis djece u prvi razred osnovne škole u školskoj 2015/16. godini

prvaciciPoštovani roditelji,

podsjećamo vas na zakonsku obavezu upisa djece  u prvi razred osnovne škole u školskoj 2015/2016. godini.
Zakonom o osnovnom odgoju i obrazovanju u Kantonu Sarajevo je osnovno obrazovanje obavezno za svu djecu (školske obaveznike) do navršenih 15 godina života, odnosno do završene osnovne škole.
Školskim obaveznikom redovne osnovne škole se smatra dijete koje će do 1. marta tekuće godine navršiti pet i po godina života.
Škola može omogućiti upis u školu djetetu mlađem od utvrđene starosne dobi za početak obaveznog odgoja i obrazovanja, ako to traže roditelji/staratelji djeteta i ako škola, nakon što razmotri preporuke relevantnih stručnjaka, bude sigurna da je to u najboljem interesu djeteta.
Upis u redovnu osnovnu školu obavlja se u aprilu i avgustu mjesecu.
Odgoj i obrazovanje djece s posebnim obrazovnim potrebama odvija se u specijalnim i redovnim školama.
Djeca sa posebnim obrazovnim potrebama imaju pravo na individualni nastavni plan i program, koji je prilagođen mogućnostima učenika.
Shodno navedenom, pozivamo roditelje/staratelje djece koja su školski obaveznici da izvrše svoju zakonsku obavezu i upišu dijete u o osnovnu školu u svom školskom području.
Prilikom upisa djeteta u školu obavezno donijeti ljekarsko uvjerenje, ne starije od 6 mjeseci.
Za sve dodatne informacije, roditelji/staratelji se trebaju obratiti u našu školu ili na broj 033/771-321.

Kako pomoći djetetu da se što bolje pripremi za školu možete pročitati u dijelu stranice Kutak za roditelje.