Narodno pozorište

Opera za sve generacije

Narodno pozorište Sarajevo osnovano je 17. 11. 1919. godine, a svečani čin otvaranja, u novembru 1921. godine, pripao je Branislavu Nušiću, tadašnjem načelniku Umjetničkog odjeljenja Ministarstva prosvjete. Tri večeri zaredom izvođeni su muzičko-dramski programi i tako je ozvaničen početak rada kuće. U počecima svog postojanja Narodno pozorište Sarajevo je djelovalo, isključivo, kao dramski teatar. Od 1946. Narodno pozorište dobiva i muzičke segmente djelovanja, pa će tako bogatoj povijesti našeg teatra izuzetno pridonijeti Opera, odnosno Balet. Narodno pozorište Sarajevo je centralna teatarska kuća države BiH i ono je svojim umjetničkim rezultatima, radom generacija umjetnika, a posebno načinom organizacije (tri ansambla Opera, Drama i Balet), veoma važan element teatarskog i uopće duhovnog života u BiH. U toku svog preko 90 godina dugog djelovanja Narodno pozorište Sarajevo odigralo je ogroman broj dramskih, baletnih i opernih predstava po cijeloj Bosni i Hercegovini, ali i u inozemstvu.

Narodno pozorište Sarajevo posjetili su učenici naše škole 28.03.2017. godine. Operu za mlade „Ježeva kuća“, u režiji Feride Karajice gledalo je 440 učenika zajedno sa svojim razrednicima. Operom su svi oduševljeni, a naročito gostoprimstvom koje su priredili uposlenici pozorišta. Boravak u pozorištu, gledanje operske predstave i druženje sa glumcima nakon predstave svakako će ostaviti neizbrisivi trag kod naših učenika.

U izuzetnom ambijentu učenici naše škole su pokazali zavidan nivo kulture i odgoja što je primjećeno i od osoblja Narodnog pozorišta. Ovom prilikom želimo pahvaliti naše učenike na izuzetnoj diciplini i primjernom ponašanju.