Izlet na Bijambare

U četvrtak, 26. septembra 2024. godine, učenici petih razreda naše škole, u pratnji svojih razrednika, realizovali su izlet na Zaštićena područja Kantona Sarajevo – Bijambare. Ova aktivnost je organizovana u sklopu obaveznog vannastavnog programa ekologije, a cilj izleta bio je sticanje praktičnih znanja o zaštiti prirodnih resursa i očuvanju okoliša.

Učenici su, uz stručno vođenje, obišli prirodne ljepote ovog zaštićenog područja, uključujući šume, pećine i jezera. Tokom obilaska, učenici su upoznati sa ekološkim značajem Bijambara, kao i sa biljnim i životinjskim vrstama koje naseljavaju ovaj lokalitet.

Poseban naglasak tokom izleta stavljen je na očuvanje okoliša i ekološku svijest, s ciljem poticanja učenika na odgovorno ponašanje prema prirodi.

Tokom cijelog izleta vladala je pozitivna atmosfera, a učenici su pokazali veliki interes za učenje o prirodi i njenoj zaštiti. Ova aktivnost doprinijela je njihovom ekološkom obrazovanju i razvijanju svijesti o važnosti održivog razvoja.

Na kraju izleta, učenici su imali priliku da se odmore i uživaju u prirodnom okruženju.

Izlet je protekao bez ikakvih poteškoća, a svi planirani ciljevi su uspješno ostvareni.