Debata, društvene mreže

Debata

I…dođe kraj  još jedne školske godine. Učili smo i vrijedno radili. Kroz predavanja, radionice, časove OZ i sastanke Vijeća učenika  radili smo na  prevenciji  nasilnih oblika ponašanja, a posebno nasilja putem društvenih mreža kao najčešćeg oblika nasilja među mladima danas. To je ujedno bio i jedan od zadataka iz Razvojnog plana škole.
Naš rad zaokružili smo debatom na temu „Utjecaj društvenih mreža / Facebook-a na mlade“, dobre i loše strane Facebook-a. Vođe ovog projekta bile su profesorica Edisa Radončić i socijalna radnica Anela Kapidžić.
Debata je održana u svečanoj sali škole 1.6.2017. u 12:20 sati a učešće su uzeli učenici od V do VIII razreda, kao i predstavnici Vijeća učenika. Tom prilikom  čuli smo  mnogo dobrih  ideja,  stavova  i mišljenja kada je u pitanju ova problematika.
„Vršnjačko nasilje je aktuelan i veoma složen problem u našem društvu koji degradira društvo u kojem živimo i odnose koje međusobno gradimo. Problem ne utiče samo na društvo i međuljudske odnose već utiče i na državu generalno. Vršnjačko nasilje usporava razvoj i prosperitet države, ignorisanje ovog problema može imati katastrofalne posljedice“, samo su neke od poruka učesnika ove debate.
Zaključili smo da društvene mreže ne smijemo zloupotrebljavati, one imaju dobre i loše strane i da svakako trebamo pomoć odraslih kada je u pitanju zaštita od nasilja na društvenim mrežama.