EKSKURZIJA UČENIKA DEVETIH RAZREDA

Ekskurzija za učenike devetih razreda realizovana je u periodu od 03.10.2024 do 06.10.2024.godine. Učenici su na ekskurziju krenuli u pratnji direktorice Edise Radončić, razrednice Hukara Elme, razrednice IX-1, Orman Amele, razrednice IX-2, Lizde Jasminke, razrednice IX-3 i nastavnika tjelesnog i zdravstvenog odgoja Tufo Anesa.

Prvi dan ekskurzije su započeli 03.10.2023. godine. Na put su krenuli sa parkinga škole u 8h. U Jablanici su posjetili Muzej „Bitka za ranjenike“, a nakon toga obišli Mostar gdje su ručali i uputili se na Vrelo Bune i posjet tekiji na Buni.

U Zaostrog su došli u poslijepodnevnim satima. Imali su večeru i slobodno vrijeme prije spavanja. Obzirom da su vremenske prilike bile jako loše zbog kiše, drugi dan izleta, nakon doručka je realizovana posjeta Šibeniku i Nacionalnom parku Krka, jer je taj dan prema prognozi bio jedini sunčan dan. Nacionalni park Krka poznat je po velikom broju jezera i slapova. Ime je dobio po rijeci Krki koja je dio park. Nacionalni park se nalazi samo par kilometara sjeveroistočno od grada Šibenika. Obuhvaća područje uz rijeku Krku koja izvire u podnožju planine Dinare kod Knina, teče kroz kanjon dug 75 km, protječe kroz Prokljankso jezero, te utječe u Šibenski zaljev. Prostire se na 142 kvadratna kilometra, od kojih 25,6 kvadratnih kilometara čini vodena površina. Rijeka Krka danas ima 7 sedrenih slapova i njene ljepote predstavljaju prirodni fenomen. Nakon posjete Šibeniku imali su organizovan ručak u restoranu Atrium.

Po povratku u Zaostrog imali su disko zabavu.

Treći dan, nakon doručka, krenuli su na izlet u Split. Po dolasku u Split obišli su grad sa pratiocem grupe. Posjetili su: Dioklecijanovu palatu, Dioklecijanove podrume, Jupiterov hram, Narodni trg u Splitu, Zlatna vrata, Vodni trg, Splitsku Katedralu i rivu. Nakon razgledanja historijske jezgre grada Splita, imali su slobodno vrijeme za uživanje na splitskoj rivi i obližnjem Marjanu koji predstavlja zelenu oazu do samog središta grada Splita. Obzirom da se morala otkazati posjeta Titovom bunkeru u Konjicu, imali su posjetu Muzeju iluzija u Splitu. U povratku iz Splita imali su organizovan ručak u hotelu Bonaca.

Nakon Splita povratak u Zaostrog i slobodno vrijeme za odmor.

Zbog elementarnih nepogoda poplava i klizišta koja su se desila u Jablanici, četvrti dan, nakon doručka i odjave iz hotela, promijenjen je plan izleta i ruta povratka u Sarajevo. Ruta povratka je bila preko graničnog prelaza Kamensko, Kupres, preko Bugojna do Travnika, gdje su imali ručak u restoranu Bajra.

Nakon ručka su krenuli prema Sarajevu. U Sarajevo su stigli u 16:30 sati.