Evropska i Afrička kultura

Aside

Evropske i Afričke kulture

U prostorijama naše škole je održana radionica o važnosti učenja stranih jezika. Cilj radionice je upoznavanje sa kulturom i historijom evropskih zemalja i podsticati učenike da se dalje interesuju i prošire geografsko znanje. Odlučili smo se za dane Evropske i Afričke kulture, gdje smo korak po korak istražili kulturu, jezik, običaje i gastronomiju ova dva kontinenta.
U njemu učestvuju učenici i učenice  VII i VIII  razreda. Važnost gastronomije u različitim dijelovima svijeta ima itekako pozitivan odjek u svijetu, koji u zadnje vrijeme finansira  i Europska Unija.
Evropa sa jedne strane razvijeni dio svijeta, Afrika sa druge strane, kontinent koji se bori sa egzistencijom.

Aktivnosti 1
Izrada maketa / reljefna karta, karta jezika, političkih karata sa zastavama
Aktivnost 2
Prezentacija ( Afrike I Evrope )
Aktivnosti 3
Gastronomska ponuda ( slana i slatka jela iz Egipta, Maroka, Libije, Somalije, JAR-a, Francuske, Engleske, Grčke, Italije, BIH-a, Turske )
Aktivnost 4
Ples Afričkih plemena ( Bušmani )
Orjentalni ples ( zemlje Magreba )
Stem učionica, mjesto prezentacije projekta uz zvanice nastavnog osoblja škole.
Učesnici, VIII1, VIII2, VIII3, VII1, VII2
Vodja projekta: Enisa Zulović , nastavnica geografije